powrót

W roku szkolnym 2010/11 każda klasa przygotowała scenkę o cechach: ODPOWIEDZIALNOŚĆ - "0", PRAWDOMÓWNOŚĆ - kl. I i II, KOLEŻEŃSKOŚĆ - kl. III, TOLERANCJA - kl. IV, UCZCIWOŚĆ - kl. V, ROZWAGA - kl. VI

wrzesień, październik: ODPOWIEDZIALNOŚĆ   listopad, grudzień: UCZCIWOŚĆ   styczeń: OPANOWANIE    luty: PRAWDOMÓWNOŚĆ    marzec: TOLERANCJA    kwiecień: ROZWAGA  maj, czerwiec: KOLEŻEŃSKOŚĆ

PRAWDOMÓWNOŚĆ

 „Mów zawsze prawdę: w ten sposób nie będziesz musiał stale pamiętać, co powiedziałeś” - Mark Twain

Na temat prawdomówności uczniowie kl. I i II przygotowali scenkę "Kłamczucha". Dziecko otrzymało w szkole uwagę za złe zachowanie, ale podczas rozmowy z mamą nie przyznaje się do tego. Mama dowiaduje się prawdy przez przypadek, a dziecko obiecuje, że więcej już nie będzie kłamać. Uczniowie z kl. I i II chórem stwierdzili, że prawda zawsze wychodzi na jaw i na zakończenie przedstawili rapowany wiersz Jana Brzechwy "Kłamczucha".

W konkursie na najlepszą scenkę klasa I i II otrzymała wyróżnienie - wytypowana została przez komisję złożoną z przedstawicieli Rady Rodziców.

ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA

Sympatyczna Ania Shirley, gdy przybyła na Zielone Wzgórze, nie była wzorem grzecznej dziewczynki - orzekła uczennica z kl. IV - Natalia Puzio. Mimo tego wyrosła na osobę błyskotliwą, mądrą, uczciwą, dobrze wychowaną i może być dla nas wzorem osoby prawdomównej.

 

TATUŚ MUMINEK

 

Prawdomówny był też Tatuś Muminek, co zauważyła uczennica kl. V - Marlena Grundkowska. Szczerze poinformował on mieszkańców Doliny Muminków o skarbie, który znalazł na wyspie Halifnatów.

 

 

 

Przykład pracownika o negatywnych cechach opracowany przez uczestników Firmy działającej w ramach projektu "Ekonomicznie i Etycznie":

 

 

Pracownik Zakładu usługowo-naprawczego - pan Pożyczka  nie był prawdomówny! Nie wymienił żarówki w reflektorze samochodu a powiedział klientowi, że samochód jest sprawny. Klient zapłacił mandat za brak świateł, który musiał pokryć pan Pożyczka. Naraził nasz Zakład na straty.

Opracował: Marcin Mundziel, kl. VI

Jednym z zadań uczniów w projekcie "Ekonomiści z charakterem" było przekonanie Jagodowego Króla - bohatera lektury Marii Konopnickiej "Na jagody", aby był prawdomówny.