powrót

W roku szkolnym 2010/11 każda klasa przygotowała scenkę o cechach: ODPOWIEDZIALNOŚĆ - "0", PRAWDOMÓWNOŚĆ - kl. I i II, KOLEŻEŃSKOŚĆ - kl. III, TOLERANCJA - kl. IV, UCZCIWOŚĆ - kl. V, ROZWAGA - kl. VI

wrzesień, październik: ODPOWIEDZIALNOŚĆ   listopad, grudzień: UCZCIWOŚĆ   styczeń: OPANOWANIE    luty: PRAWDOMÓWNOŚĆ    marzec: TOLERANCJA    kwiecień: ROZWAGA  maj, czerwiec: KOLEŻEŃSKOŚĆ

ROZWAGA

 „Rozważny zło widzi i odwraca się, nierozważni tam idą - i szkodę ponoszą

Księga Przysłów, Stary Testament

Rozwaga była tematem scenki kl. VI pt. "Mój pies".  Uczniowie podali przykład rozważnego i odpowiedzialnego postępowania, a pomógł im w tym pies i jego właściciel.

 

 

 

 

Wzorem rozważnego bohatera może być Dedal - postać z mitu "O Dedalu i Ikarze". Dedal zbudował dla siebie i swojego syna Ikara, skrzydła z ptasich piór, zlepionych woskiem, które miały unieść ich w powietrze i pomóc znaleźć się w utęsknionej ojczyźnie. Zanim wyruszyli w drogę, Dedal ostrzegał syna, aby nie leciał zbyt blisko słońca, ponieważ może ono roztopić wosk, a wówczas powylatują pióra, ale również, żeby nie leciał za nisko, gdyż wtedy pióra mogą nasiąknąć wilgocią i staną się zbyt ciężkie. W końcu wzbili się w powietrze, realizując tym samym odwieczne morzenie człowieka o lataniu. Niestety mimo przestróg ojca, nierozważny Ikar zachwycony podniebnym lotem, wzbijał się coraz wyżej i bliżej słońca. Wosk się stopił, a Ikar spadł i poniósł śmierć. Dedal zaś doleciał do swej ojczyzny.

Mit ten ukazuje odwieczne morzenie człowieka o lataniu, ale poza tym przedstawia również dwie postaci reprezentujące dwie odmienne postawy ludzkie. Dedala - bardzo dojrzałą, i Ikara- szalonego młodzieńca, który żyje i zachwyca się chwilą. Spokój, opanowanie i wytrwałość – to cechy Dedala. Jest on także człowiekiem bardzo mądrym i wykształconym, doskonale znającym prawa przyrody i kierujący się rozsądkiem oraz rozwagą. A jego syn Ikar to rozmarzony młodzieniec, zafascynowany cudownymi zjawiskami i światem, kochający ryzyko.